Street Workout

Jeśli osiedlowa siłownia Ci nie odpowiada, a w domu masz za mało miejsca, żeby swobodnie ćwiczyć– wyjdź na ulicę! Jeśli wykorzystasz do ćwiczeń zabudowę miejską oraz własną masę ciała – dołączysz do fanów Steret Workoutu. Street Workout w dosłownym tłumaczeniu to „Trening Uliczny”, w którym wykorzystuje się wszelkiego rodzaju miejskie konstrukcje, place zabaw, murki, ławki, trzepaki. Jest to typowy trening outdoorowy, który wzmacnia kondycję, rzeźbi sylwetkę, spala tkankę tłuszczową, a w połączeniu z odpowiednią dietą, jest niezwykle efektywny i pomaga szybko osiągać postawione cele. Dodatkowo, przez to, że odbywa się na świeżym powietrzu, pobudza układ krwionośny, oddechowy oraz odpornościowy

Fotolia_43211212

Powrót do korzeni

Jako synonim Street Workout`u często wymienia się „kalistenike”. Słowo to pochodzi od greckiego „kallos i sthenos” czyli „piękno i siła” – chodzi oczywiście o piękno i siłę ciała człowieka. Kalistenika to wszystkie ćwiczenia, które jako obciążenie do ćwiczeń wykorzystują ciężar naszego własnego ciała. Zanim wymyślono siłownię, człowiek ćwiczył, mając do dyspozycji swoje własne ciało, które rozsądnie wykorzystywane, przynosiło efekty zbliżone do tych, jakie w naszych czasach uzyskuje się na siłowni.

Siła jest w nas

W tej chwili Street Workout to naturalna alternatywa dla siłowni , jest to swojego rodzaju cofnięcie się do korzeni, do tego jak kiedyś kształtowano swoje ciało. Ważne w tej dyscyplinie jest to, że nie ćwiczy się go tylko dla pięknej , umięśnionej sylwetki. Chodzi tutaj także o budowanie kondycji, wytrzymałości, zwinności oraz koordynacji ruchów. Istotny też jest fakt, że ten rodzaj aktywności cechuje niska kontuzyjność, ponieważ ćwiczenia bazują na obciążeniach naturalnych. Podczas treningu Street Workout rozwój mięśni i więzadeł jest dużo bardziej równomierny, niż w przypadku treningu z obciążeniami zewnętrznymi.

Do najpopularniejszych ćwiczeń należą w tym sporcie: pompki, podciąganie na drążku, przysiady i brzuszki. Są to podstawowe ćwiczenia kalisteniczne, które wraz z budowaniem kondycji i wytrzymałości – ewoluują. Normalne podciąganie z czasem zmienia się w podciąganie na jednej ręce, zwykłe pompki – w pompki przy staniu na rękach itd., dodatkowo osoby ćwiczące Street Workout zmniejszają do minimum czas na odpoczynek i regenerację.

Jak każdy sport niszowy i ten rodzaj aktywności ma swoje triki i figury – oto lista tych najczęściej wykonywanych w Street Workout’cie: Muscle Up – Wejście siłowe Human Flag – ludzka flaga Front Lever – waga w zwisie przodem Back Lever – waga w zwisie tyłem Hand stand – stanie na rękach Planche – waga w podporze przodem

Fotolia_76776543

Czy to sport dla każdego?

Street Workout jest znakomitą formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jednak wymaga pewnego przygotowania. Jest to sport dla osób, które już ćwiczą, mają świadomość własnego ciała i swoich ograniczeń. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli już od jakiegoś czasu jesteś aktywny fizycznie i Twoje ciało oraz stawy są przyzwyczajone do ruchu, to możesz praktycznie zacząć ćwiczyć Street Workout w każdej chwili, nie potrzebujesz przecież żadnego specjalnego sprzętu do ćwiczeń, wykorzystujesz tylko wagę własnego ciała i osiedlową infrastrukturę. Oczywiście „futrynowy drążek rozporowy” w domu bardzo się przydaje, ale i bez niego sobie poradzisz. Warto znaleźć osoby w swojej okolicy, które mogą cię wiele nauczyć. Jeśli jednak wolisz uczyć się samodzielnie – w internecie znajdziesz wiele inspirujących poradników.

W Polsce powstaje coraz więcej lokalnych grup wspólnie ćwiczących na świeżym powietrzu, wystarczy wpisać w najpopularniejszym serwisie społecznościowym „Street Workout …” i dopisać nazwę swojej miejscowości. Jeśli taka grupa już istnieje w Twojej okolicy warto do niej dołączyć! Od niedawna organizowane są również zawody w tej dyscyplinie! Pochwalić należy również miasta i gminy, które po prośbach fanów tej aktywności fizycznej, często decydują się na wybudowanie specjalnych Parków do Street Workout, ogólnie dostępnych dla każdego i przez cały rok!

Man doing pull-ups on horizontal bar Opracowano na podstawie tekstu: http://www.fit.pl/cwiczeniadlaciebie/w-plenerze/street-workout–czyli-silownia-na-swiezym-powietrzu,366,1,0.html http://www.menshealth.pl/fitness/Podciaganie-na-drazku-5-lekcji,3684,3

NASZYCH PRODUKTÓW SZUKAJ M.IN. W:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do nas na facebooku