Landkiting

Landkiting, a konkretniej ATBkiting lub Kite Landboarding to tańsza i bardziej dostępna alternatywa kitesurfingu. To sport ekstremalny, polegający na jeździe i skokach w terenie otwartym takim, jak: plaża, boisko, czy łąka na desce ,najczęściej mountainboardowej, wraz z latawcem pociągowym. Ze względów bezpieczeństwa asfalt i beton nie są odpowiednie do uprawiania tego sportu, chodzi o to, że zbyt równe powierzchnie powodują rozwijanie za dużych prędkości, a twarde podłoże nie zamortyzuje ewentualnego upadku.

A sportsman does the trick in air during landkiting

Sprzęt

Mountainboard wygląda jak większa deskorolka z dużymi kołami i pętlami na nogi. Deski do landkitingu przeważnie nie muszą posiadać takiej twardości zawieszenia, jak deski do mountainboardu zjazdowego. Liczy się niska waga deski i w miarę równy teren, aby siła tarcia podczas jazdy z kitem była jak najmniejsza, dlatego często wystarczające są trucki typu skate, oraz trochę krótsze, często bardziej miękkie blaty. Do deski montuje się rączkę na środku decku, która umożliwia wykonanie wielu tricków. Podstawowym elementem urządzenia jest  latawiec. Są to w większości tzw. dragons o rozmiarach od 3 do 19 m². Głównie zawodnik używa trapezu, do którego przeczepiony jest latawiec. Istotną częścią wyposażenia w tym sporcie są oczywiście ochraniacze, rękawice i kask.

Rozgrzewka

Nawet jeśli posiadasz szybkość, zwinność oraz siłę pamiętaj, że podczas uprawiania kitesurfingu pracuje całe ciało, dlatego też przed wejściem na deskę należy odpowiednio się przygotować i koniecznie zrobić rozgrzewkę. Najszybciej męczą się mięśnie brzucha, ponieważ to one głównie pracują przy saltach bądź rotacjach, również mięśnie ramion i przedramion szybko ulegają zmęczeniu. Dlatego robiąc rozgrzewkę w szczególności trzeba się skupić na ćwiczeniach barków, kolan, brzucha i kręgosłupa. Bez odpowiedniej rozgrzewki wiele ryzykujesz. Pamiętaj, że nawet drobny uraz może się skończyć poważną kontuzją.

A man in helmet flying during landkiting in park

Freestyle

Freestyle to styl jazdy, który podobnie, jak w innych dyscyplinach sportowych, koncentruje się na wykonywaniu różnych sztuczek. W zdecydowanej większości spektrum sztuczek pochodzi z kitesurfingu, ale generalnie freestyle w landkitingu jest trudniejszy i bardziej niebezpieczny ze względu na twarde podłoże. Kilka sztuczek również pochodzi z freestyle’u uprawianego na deskorolce, dlatego mountainboarderom, którzy opanowali jazdę w terenie, stosunkowo łatwo jest odnaleźć się w tym sporcie. Zanim się jednak rozpocznie swoją przygodę z landkitingiem, należy wziąć kilka lekcji sterowania latawcem. Bardzo ważne jest, aby przed pierwszymi próbami z deską, oswoić się z siłą latawca i nauczyć się, jak generować jego moc. Landkiting staje się coraz bardziej popularną formą wykorzystania deski mountainboardowej, jak i samego kita. Jest to sport, który najbardziej rozwija się w Anglii,Holandii i Danii.

http://www.mountainboard.pl/mountainboard/co-to-landkiting/

NASZYCH PRODUKTÓW SZUKAJ M.IN. W:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do nas na facebooku