Downhill

Downhill (DH, po polsku „zjazd”) – to jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste, poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które choć bardzo widowiskowe, są niestety powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków na zjeździe.

Startujący zazwyczaj wypuszczani są na trasę z przerwami 30 sekundowymi (od najwolniejszego do najszybszego), jeden przejazd zazwyczaj zabiera od 2 do 5 minut. Czas przejazdu jest mierzony za pomocą „bramek” przez które przejeżdża zawodnik (podobnie jak w zjeździe narciarskim). Miejsca w klasyfikacji są poukładane według najszybszych czasów, dlatego wyścigi często wygrywane są ułamkami sekund.

downhill

Sprzęt

Najczęściej rowery zjazdowe ważą w przedziale 16-20 kg, są w pełni amortyzowane i posiadają geometrię odmienną od reszty rowerów górskich. 203 mm (8 cali) skoku zawieszenia jest niejako normą, jakkolwiek są również modele mające nawet 300 mm. Tarczowe hamulce hydrauliczne o dużej średnicy (podobne budową do motocyklowych) pozwalają szybko się zatrzymać, nawet przy sporej prędkości. Rowery zjazdowe i freeride’owe są bardzo podobne, choć są między nimi pewne nieznaczne różnice. Głównie zmiany sprowadzają się do niżej osadzonego środka ciężkości, większej bazy kół (to znaczy większej odległości pomiędzy osiami przedniego i tylnego koła) i bardziej płaskiego kąta główki ramy, co owocuje większą stabilnością i bardziej przewidywalnym prowadzeniem roweru podczas skrętów przy dużych prędkościach. Bardzo często podczas zmniejszania masy roweru idzie się na kompromis między wagą a wytrzymałością, stosując lżejsze komponenty z innych dyscyplin rowerowych (np. siodełka szosowe).

Downhillbiker im Gebirge

Ryzyko

Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w tak trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy, mimo stosowania specjalnych osłon („zbroi”), niestety odpowiednio wyprofilowane siodełka i ubiór kolarski, miękkie chwyty i rękawiczki tutaj nie wystarczą. Profesjonalne zestawy ochraniaczy na ręce i nogi oraz kask ze szczęką to absolutny must have. Kaski takie są wizualnie zbliżone do motocrossowych, lecz są od nich lżejsze, mniej wytrzymałe oraz nie są dopuszczone do używania na motocyklach. Urazy w kolarstwie górskim są niestety nieodłączną częścią tego sportu. Największe ryzyko ciężkiego urazu niesie oczywiście upadek przez kierownicę. Upadek na bok zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia kończyn dolnych. Części kontuzji dałoby się uniknąć przygotowując się odpowiednio wcześniej kondycyjnie, wytrzymałościowo i technicznie.

Downhill mountain biker at sunset

Instytucje zarządzające

Union Cycliste Internationale (UCI, Międzynarodowa Unia Kolarska), jest międzynarodową instytucją zarządzającą wyścigami zjazdowymi. Zajmuje się organizacją wyścigów i stanowieniem praw w nich obowiązujących. Startujący walczą o zakwalifikowanie się do startu w imprezach rangi światowej poprzez zbieranie punktów UCI, które są przyznawane przez zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce wyścigów rangi krajowej. W Polsce organizacją imprez w ramach Pucharu Polski i Mistrzostw Polski zajmuje się Polski Związek Kolarski. Amatorskie mistrzostwa polski w downhillu organizuje Joy Ride, który wchodzi do serii Extreme Series. Głównym organizatorem imprez Joy Ride jest Szymon Syrzistie, wielokrotny mistrz Polski w dual slalomie.

NASZYCH PRODUKTÓW SZUKAJ M.IN. W:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do nas na facebooku